Зачекайте,
триває завантаження

Мудра Корова
Пiдписатися

Дякуємо, вашу пошту успішно додано.

Мудра корова кланяється

Мудра корова кланяється!

Дякуємо, вашу пошту успішно додано.

Мудра корова кланяється

Мудра корова кланяється!

Соня Делоне: законодавиця моди українського походження

Перша жінка, чия персональна виставка пройшла в Лувр; законодавиця мод, чий дизайн використовували для суконь та автомобілів парижан; жінка, яка разом з чоловіком створила мальовничий стиль «симультанизм» та офіцер Орденк Почесного легіону – все це про відому французьку художницю Соню Делоне. На жаль, ми не розповіли про неї у нашому курсі "Жіночі імена в мистецтві", тому виправляємось зараз. 

Хоча картини французької художниці Соні Делоне відомі всьому світові, проте особисте життя для багатьох шанувальників лишається таємницею. Мало хто знає, але Соня Делоне в дійсності українського походження, а її справжнє ім’я Сара Штерн.

Дослідники розходяться в думках стосовно того, де саме народилась художниця. Деякі вважають, що Сара народилась в місті Гаджийськ Полтавської області, а інші стверджують , що вона народилась в Одесі. Проте достовірно відомо, що у віці 5-ти років Сара переїхала в Санкт-Петербург до дядька Арні Терк, який забрав дівчинку до себе через смерть Сариного батька. З цього моменту Сара Штерн стала Сонею Терк.

Соня Делоне, фото з Wikipedia.org

Сім’я багато подорожувала світом і саме під час подорожей Соня зрозуміла, що найбільш за все хоче малювати. У свої 18 років Соня вступила в академію витончених мистецтв в Карслуе, а згодом в Академію Ла Паллет в Парижі. Її викладачами були Едмон Аман-Жан, Амеде Озанфан, Дюнуайе де Сегонзак.

Під впливом талановитих викладачів, а також регулярних відвідувань паризьких музеїв, натхненна роботами Гогена, Ван Гога, Руссо, вона почала малювати свої перші роботи.

З часом батьки Соні почали наполягати на її поверненні додому для того, щоб дівчина влаштувала своє особисте життя. Така перспектива зовсім не влаштовувала Соню і вона вийшла заміж по розрахунку за німецького галериста Вільгельма Уде. Для починаючої художниці відносини з власником галереї були на користь, а для Вільгельма це була зручна можливість відвести підозри від його гомосексуалізму.

Проте пара була разом не довго, через два роки Соня розлучилась з чоловіком, завагітніла від молодого абстракціоніста Роберта Делоне та вийшла за нього заміж. Подружжя народило сина Шарля, який згодом стане впливовим дослідником та популяризатором джазу. До речі, з Робертом її познайомив сам Уде і на все життя зберіг з парою Делоне дружні стосунки, усіляко підтримуючи художників у майбутньому.

Соня та Роберт Делоне

 

Творчість

З цього моменту починається найяскравіший період у творчому житті Соні Делоне.

Про взаємний вплив подружжя на розвиток творчості вона казала: «Він дав мені форму, а я дала йому колір».

Що саме мала на увазі Соня стає  зрозуміло при аналізі стилю в мистецтві, який започаткувало подружжя Делоне – «симультанизм». З латинської «simul» – означає «разом» або «одночасно», а самі Делоне пояснювати симультанизм як «зображення руху кольору в світлі». Гійом Аполлінер назвав цей стиль «орфізм», порівнюючи його з давньогрецькою музикою Орфея.

 

Подружжя малювали концентричні кольорові кола, наповнені світлом, що створюють відчуття динаміки. Можна відчути поєднання моментів з різного часу та простору в одному зображенні. Глядачі вперше побачили роботи в цьому стилі на Салоні незалежних у 1913 році.

Соня Делоне стала дуже відомою в світі моди. Завдяки їй світ побачили «сукні-поеми», на яких були зображені вірші у поєднанні з симультанними образами. В одній з таких суконь Соня вперше з’явилась на богемній вечірці в 1913 році і викликала захоплення у модному світі.

 

Разом з поетом Блезом Сандрапом Соня Делоне випустила двометрову книгу-гармошку, де поема Сандрара та Соніни ілюстрації вразили всю Францію. Коли пізніше ця книга була представлена в Берліні, її побачив Пауль Клее, який став використовувати квадрати з Соніних ілюстрацій у своїй творчості.

Під час Першої світової війни сім’я Делоне переїхала в Іспанію, де Соня малювала ескізи костюмів та декорацій до балету «Клеопатра» для антрепризи Дягильова.

Після цього в Мадриді відкрився перший власний Дім мод Соні Делоне Casa Sonia, а у 1921 році – парзький Delaunay. Соня проектувала моделі одягу, кольори тканей, створювала макети гральних карт, придумувала оформлення автомобілів, театральні костюми, ткала килими та малювала книжкові ілюстрації.

Проте переломний моментом у житті художниці відбувся у 1925 році. Коли на паризькій Виставці декоративних мистецтв Соня Делоне представила широкий асортимент виробів - починаючи від «сімультаністскіх» шарфів та закінчуючи килимами і машинами.

В цей момент до художниці прийшла справжня слава. Її розхвалювали всі провідні модні журнали світу, а публіка була у захваті.

Театри та кіностудії мріяли роздобути її костюми, а Сорбонна запросила художницю читати лекції з історії мистецтв.

Соню Делоне проголосили провідною представницею ар-деко, що з'єднував модерн і авангард. «Рівновага обсягу і кольору, а також прекрасне відчуття ритму», - так по завершенні виставки охарактеризував роботи мадам Делоне паризький модний журнал L'Art vivant.

Всесвітньо відомий Vogue помістив на обкладинку її «оптичне» плаття. Набагато пізніше, в січневому номері за 1966 рік вийде інтерв'ю з художницею, в якому вона, згадуючи минуле, скаже: «Я думаю, що новий живопис почався з нами: наш колір зробив його більш вільним».

Через Американську кризу у 1931 році Делоне була вимушена закрити Дім мод. Десятьма роками пізніше помер її чоловік Роберт Делоне, через що художниця з головою поринула у роботу. Вона видала мемуари чоловіка та брала участь у виставках, презентуючи його та свої роботи.

У 1963 році Делоне подарувала Франції 117 робіт, включаючи картини Роберта. Наступного року Соня Делоне мала першу по життєву персональну виставку в Луврі.

У віці 90 років вона отримала найвищу нагороду Франції – Орден Почесного Легіону.

Соні Делоне померла у свої 94 роки, навіки ввійшовши в історію світової моди як художниця, поєднавша мистецтво та одяг.

Янина Корнієнко