Зачекайте,
триває завантаження

Мудра Корова
Пiдписатися

Дякуємо, вашу пошту успішно додано.

Мудра корова кланяється

Мудра корова кланяється!

Дякуємо, вашу пошту успішно додано.

Мудра корова кланяється

Мудра корова кланяється!

Репортажі, розслідування, інтерв'ю: 16 книжок українських журналістів

Напевно, в цілому світі немає журналіста, який би не хотів написати книгу. Українські фахівці не виняток, тому в нас назбиралося чимало збірок репортажів, розслідувань, інтерв'ю тощо. Wisecow проаналізувала, що писали українські журналісти і обрала книги, на які варто звернути увагу.

Журналіст – не журналіст, якщо книжку від журналіста про журналіста не почитав. 

____________________________

 

Майдан Тахрір. У пошуках втраченої революції

Наталя Гуменюк 

Збірка репортажів журналістки Hromadkse.UA, які вона написала під час подорожей Близьким Сходом (Йорданія, Іран, Єгипет, Туніс, Палестина, Сирія, Ірак, Туреччина), коли там розгорталися революційні події. Однак авторка пише саме про те, що було після революції. Як країни розбудовували життя після того, як скинули своїх диктаторів.

Гуменюк передає загальну атмосферу через головних героїв – музикантів, активістів, військових, художників, поетів, яких об’єднує любов до своєї країни та прагнення встановити демократичний режим.

“Книга не зовсім про нас, але про нас” – так коментує авторка ті паралелі з Україною, які хоч-не-хоч виникають під час читання.

 

Купити 

 

Війна на три букви

Артем Чапай, Катерина Сєргацкова 

Ще одна збірка репортажів. Цього разу вже про Україну. Закінчення Революції Гідності, анексія Криму, початок війни на Донбасі... Ці тексти – наслідок регулярного спостереження за трагічними подіями, які стрімко розвивалися в країні.

Власне, книга є пазлом, кожен текст – це маленькі частинки, об'єднавши які можна побачити цілісну картину.  Автори показують не лише фактичну війну, а й її наслідки – життя людей під час бойових дій, їхній побут та внутрішній світ. Залишитися вдома та сподіватися на більш-менш комфортне життя чи тікати з окупованої території? Скласти зброю та перейти на бік російської армії чи продовжити виконувати свій борг перед Батьківщиною? «Війна на три букви» розказує як Одеса перестала бути мирною, а Маріуполь – звільнився від контролю бойовиків, про що говорять лідери терористів, як живуть так звані "ДНР" і "ЛНР", та про життя на воєнному вістрі. 

 Купити

 

Американська сага Павла Лазаренка
Сергій Лещенко

Колишній журналіст-розслідувач, а нині народний депутат написав дві книги. Першою був документальний твір про колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка. Вона заснована на матеріалах розслідування, що проводилося правоохоронними органами США.

Три тижні провів Сергій Лещенко в архіві суду Північного округу Каліфорнії, де вивчав матеріали справи. Автор зазначає, що ця книга є невивченим уроком для нинішніх українських чиновників, вона мала стати для них настільною книгою. "Вони мали б розуміти, що все, що вони роблять, знайде колись покарання і навіть не в цій країні",  –  вважає Лещенко.

У 2004-му році журі присяжних визнало Лазаренка винним за всіма пунктами обвинувачення, а в 2008-му суд Північного округу Каліфорнії призначив йому остаточне покарання – 8 років тюремного ув'язнення за змову з метою відмивання коштів та, власне, відмивання коштів. У 2012 році він вийшов з тюрми. У Павла Лазаренка були всі шанси стати третім Президентом України, замінивши Леоніда Кучму, однак корупція завадила йому реалізувати власні амбіції.

Купити

 

RECвізити. Антологія письменницьких голосів
Тетяна Терен

 

Проект журналістки Тетяни Терен «RECвізити. Антологія письменницьких голосів» у двох томах – це розлогі інтерв’ю, з провідними інтелектуалами України, що прагнуть бути послідовними у власних думках, переконаннях, позиціях, оцінках творчі і життєвих правилах. Терен відсунула роль журналіста, зробилася невидимою, таким чином перетворила інтерв’ю на автобіографічні розповіді.

Це унікальний проект про покоління і про ті часто невидимі зв’язки, завдяки яким уможливлюється безперервність літературного процесу.

20 героїв розповідають про місця свого народження, батьків і сім’ю, згадують учителів і колег, діляться письменницькими секретами, розмірковують про любов, віру і сенс життя. Завдяки деталям багато що стає зрозумілішим і ціле покоління літератури набуває чітких обрисів.

Герої книги: Юрій Андрухович, Віра Вовк, Леся Воронина, Василь Голобородько, Лариса Денисенко, Анатолій Дімаров, Іван Дзюба, Іван Драч, Сергій Жадан, Оксана Забужко.

Купити

 

Межигірський синдром. Діагноз владі Віктора Януковича
Сергій Лещенко

Як зазначає сам автор, ця книга є своєрідним підведенням риски під історією про попередньої української влади. Половина матеріалу вже була опублікована у журналістських розслідуваннях Лещенка для "Української правди". Друга половина – унікальний контент.

Сергій почав писати про Межигір'я ще у 2008 році, книжка ж вийшла лише у 2014. Лещенко став першим журналістом, який довів, що резиденція збудована на крадені кошти. Тому логічно, що саме Лещенко зібрав докупи усі документи (у тому числі знайдені у Межигір'ї) та відомості про неї і систематизував усе у вигляді книги.

Описана історія наочно демонструє жадібність Януковича, викриває вимушену співучасть Австрії та Ліхтенштейну в оборудках українських можновладців. Усе це підтверджується великою кількістю документів, зокрема й повним кошторисом віднайденого в Межигір’ї майна. 

Купити

 

Художник війни

Максим Бутченко

Це удожня книжка журналіста видання "Новое время" Масима Бутченка, в якій розповідається про події після Євромайдану під час перших військових зіткнень на Донбасі і запеклої війни наприкінці 2014 року. Головний герой роману – художник-невдаха, що працює в шахті. Важке сімейне становище змушує його реалізовуватися на війні, підтримуючи сепаратистів. У той же час його брат – повна протилежність, живе в Києві і підтримує офіційну українську владу.

Автор книги намагається розібратися у причинах того, чому люди вирішили взяти до рук зброю і пішли воювати за терористів. Бутченко переконаний, що більшість людей на Донбасі – мінливі. Він каже, що його основною метою було стати на позицію цих людей, показати їх світ, яким він є. Журналіст впевнений, що коли ці люди прочитають книгу, в них з'явиться тріщина в душі, з'являться сумніви і це посприяє тому, що їх буде легше реінтегрувати.

Купити

 

Ціна питання: 27 інтерв'ю Євгенію Стасіневичу

Ґрунтовні розмови з поетами, прозаїками, літературознавцями, перекладачами, істориками і видавцями. Герої цієї книжки - "митці й інтелектуали в обіймах бурі", хоча про особисте і приватне вони розповідають інтерв'юеру ніяк не менше. Автор збірки, літературний критик Євгеній Стасіневич, на відміну від Тетяни Терен, вивів роль журналіста на перший план. Сам Євгеній каже, що це не від нескромності, а для особливого формату: показати живу, справжню розмову, діалог.

Герої книжки: Катерина Калитко, Маріанна Кіяновська, Юрій Винничук, Міленко Єргович, Оксана Забужко, Олександр Еткінд, Йоханан Петровський-Штерн, Юрко Прохасько, Марк Бєлорусець, Олексій Толочко, Дмитро Волчек і багато інших.

Купити

 

По обидва боки колючого дроту

Мустафа Найєм

Спільне творіння нинішніх народного депутата та Генерального прокурора. Відразу після звільнення з в'язниці Юрія Луценка в нього взяв інтерв'ю журналіст "Української правди" Мустафа Найєм. Саме воно і стало основою для написання книги.

Мустафа зрозумів, що цінного матеріалу дуже багато, і тому запропонував екс-міністрові зустрітися ще раз. У підсумку, розмови затяглися на 50 годин. До того ж в основу книги покладено щоденник, який Луценко вів у в'язниці. Як говорить журналіст, саме щоденник політика, де підтверджуються сказані в інтерв'ю слова, надав йому впевненості, що розказане є правдою. "Такий щоденник не підробиш", - сказав Найєм.

Основною фабулою книги є міліціонер, який потрапив до в'язниці. Саме це намагався передати автор під час її написання.

 Купити 

 

Повна історія Ель Класіко

Володимир Миленко

Один із провідних українських спортивних журналістів написав книгу про найвеличніше футбольне протистояння - між мадридським "Реалом" та каталонською "Барселоною". Це розповідь про 231 офіційний матч (з 1902 по 2015 рр.) в рамках "Ель Класіко" - саме таку назву має ця дуель.

Як зазначає сам автор, книжок про це протистояння вийшло багато, але це перший екземпляр, в якому розповідається про кожний матч між двома клубами. Поєдинки з 1980-х років доступні на відео, а зібрати більш давній матеріал допомогла столітня підшивка газети "El Mundo Deportivo".

Книга є не просто збірка статистики та результатів. Автор намагався якомога більше додати ефекту присутності. Навіть у матчах початку минулого століття. Також паралельно пишеться і про розвиток клубів, їхні успіхи і основних дійових осіб команд.

 

АД-242. Історія мужності, братерства і самопожертви

Радіо Свобода

Донецький аеропорт став символом війни на Донбасі. Його оборона тривала 242 дні. За цей час загинув 101 військовослужбовець, поранень зазнали 440 людей, 9 – зниклі безвісти. Саме про це і йдеться у книзі, написаній журналістами видання "Радіо Свобода".

Загалом, тут зібрано понад 60 інтерв’ю захисників ДАП і десятки світлин із місця подій. Також присутні коментарі військових та експертів з безпеки з України, Канади, США і Росії.

Автори намагалися знайти відповіді на кілька запитань: чому і що "кіборги" захищали на зруйнованому летовищі. Важливого стратегічного значення він не мав, адже був зруйнованим ще на початку війни.

 

Купити

 

Богородиця у синагозі

Віталій Портников

Книга написана у жанрі журналістсьської публіцистики. Це добірка авторських колонок Портникова для "Дзеркала тижня", які виходили протягом 2000-2006 років. Для політики шість років - це епоха, яку вміло відображає журналіст.

Він зумів надати читачу важливу інформацію, розвинути сюжет, привести несподівані зіставлення, показати своє бачення історичних подій та епізодів сучасності.

Авторські колонки Портникова поділяються на два типи: портрети та подорожі. Як пояснює сам автор, назва книги - це образ тієї цивілізації, в якій він виріс і формувався як особистість.

 

 

 

Історії талановитих людей

Ірина Славінська

Літературна оглядачка "Української правди" та співзасновниця "Громадського Радіо" Ірина Славінська випустила дві частини «Історій талановитих людей». На відміну від Терен і Стасіневича, які своїми героями обирали письменників та людей літературного кола, Славінська звернула увагу на журналістів. Серед одинадцяти героїв – п’ять журналісти, і то які! Катерина Ботанова, Ольга Герасим’юк, Сергiй Лещенко, Юрiй Макаров та Андрiй Куликов. Інші герої – це письменники Юрiй Андрухович, Лариса Денисенко, Iрена Карпа, Наталка Сняданко та музиканти  Iван Леньо, Мар’яна Садовська.

«Історії талановитих людей»  – розмови з людьми, які досягли успіху у своїй сфері діяльності, живі історії про пошуки себе, боротьбу зі страхами та про подолання перешкод. 

Купити

 

Табу

Микола Вересень (зі Світланою Пиркало та Тетяною Ворожко)

"Табу" – публіцистична книга про телебачення, вона складається з 33 інтерв'ю з героями однойменного ток-шоу. Як зазначає сам Вересень, він не писав цю книгу, адже ісю рутинну роботу, в тому числі й розшифровку інтерв'ю, взяли на себе Світлана Пиркало та Тетяна Ворожко.

Першочергово "Табу" – це телевізійний таблоїд, який складався з кількох гострих сенсаційних історій з коментарями ведучого Миколи Вересня. Виходила на телеканалі "1+1". Під час ефіру двоє відомих та компетентних гостей обговорювали певну суспільно-значиму тему. Один гість представляв аргументи «за», інший — «проти». Аудиторія в студії так само ділилася на дві половини — на тих, хто «за» і «проти». При цьому люди самі обирають, на якій половині сидітимуть. Книга вийшла у 2002 році.

 

Бачити, щоб бути побаченим
Олександр Михед

Олександр Михед – не класичний журналіст, а його книжка – не традиційна журналістика. Але для того, щоб створити її автору довелося взяти чималу кількість різноманітних інтерв’ю. Насправді, «Бачити, щоб бути побаченим» – це знахідка для будь-якого журналіста, бо на наших теренах це перше дослідження такого змісту і характеру, крім того це захопливий нон-фікшн.

В першій частині автор досліджує витоки «прихованої камери», а також розказує як телебачення впливає на людей. В другій частині йдеться про генетичний зв'язок реаліті-шоу та реаліті-роману, себто літератури і телебачення, про вплив «нового журналізму», про Великого Брата, як передвісника реаліті-роману та багато іншого. Друга частина, якщо йти за автором, це його власний «монтажний стіл», на якому він уміло склеює парадокси часу.

Третя частина книжки «Бачити, щоб бути побаченим» під назвою «Революція онлайн» розказує про феномен стріму (який є безумовно значною частиною журналістики) в умовах нашого Майдану. 

Купити

 

Виходить продюсер
Олександр Роднянський

«Виходить продюсер» Олександра Роднянського - перша книга російською мовою, де докладно і доступно розповідається про те, як придумують і створюють сучасні серіали і фільми. Роднянський, користуючись власним досвідом та спостереженнями, розказує як продюсер впливає на свідомість мільйонів, як зібрати проект зі шматочків, як керувати творчими людьми та як працювати зі швидкістю і якістю Голівуду. Все приправлено цікавими фактами з закулісся - від першого гонорару Лукаса до походження слова «трейлер». Роднянський відповідає на питання на кшталт чому голлівудське кіно завоювало світ і в чому основні відмінності російської кіноіндустрії від американської, як заробляють і втрачають мільярди на ідеях і творчих рішеннях? 
Продюсер, може, і не журналіст, але хто 1+1 створив?

Купити

 

Лихо з розуму. Портрети двадцяти «злочинців»

Вячеслав Чорновіл 

Хоча "Лихо з розуму" стоїть останньою в нашому списку, але ми радимо почати саме з неї. Неможливо осмислити сучасну журналістику без знання історії, відступаючи від спадковості. А Чорновіл — це найкращий взірець журналістики цілої епохи, а його "Портрети двадцяти «злочинців»" - це найгучніша збірка інтерв'ю української журналістики. У документальному збірнику зібрані матеріали про першу хвилю арештів серед української інтелігенції 1965—1966: біографічні довідки про 20 політв'язнів цього «набору», їхні листи, звернення, літературні та художні твори. Крім того, автор включив до збірника списки в'язнів Дубравлагу (Мордовські табори) — учасників боротьби за незалежність України 1942—1954, а також українців, засуджених за релігійні переконання.

Українською мовою книжка вперше вийшла 1967, в 1968 вийшло англійське видання, в 1974 — французьке. Збірка зробила відомими багатьох українських інакодумців. За цю книжку Чорновіл удостоєний міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (Великобританія). 

Скачати

Автор: Олексій Сімончук